مضحکه ی انتخابات (۴)_ علیرضا یعقوبی

انتخابات-0000.gif-01

تحلیلی از شرایط حاضر:

بعد از حذف هاشمی رفسنجانی، عده ای و جریاناتی را ادعا و تصور بر این بود که همچون سال ۸۸ مردم به بیرون خواهند ریخت. رژیم هم تمهیدات امنیتی خود را در این رابطه بعمل آورده بود. لازم به یادآوری است که اصولا انتظار اینکه مردم بخاطر اعتراض به رد صلاحیت هاشمی دست به اعتراض بزنند از چند منظر از اساس اشتباه و بدور از واقعیت است:

۱- هاشمی اصولا فردی بوده اهل زدو بند در بالای رژیم و بقول معروف مرد کارهای پشت پرده و اعتقادی به حضور مردم در تعیین معادلات قوای سیاسی نداشته و ندارد. او همواره چاره را در هم اندیشی و گفتگو و در نهایت عقب نشینی در مقابل خامنه ای به بهانه «حفظ نظام» دیده است و این واقعیتی بود که از چشم خامنه ای و بیت او بدور نبود.

۲- هاشمی در طی این سالها همواره خود یک پای قدرت و در نهایت فساد محسوب می شد. بنای حضور سپاه پاسداران در فعالیت های اقتصادی را او گذاشت. در مجلس چهارم او ضمن همراهی با شورای نگهبان با حذف جریانی که «خط امام» خوانده می شد به تمسخر ادعا نمود که رد صلاحیت شدگان دنبال کار کشاورزی بروند. زهرا مصطفوی دختر خمینی در نامه اش خطاب به خامنه ای آنجه که به تغییر هاشمی رفسنجانی بعد از فوت پدرش نامیده به همین قضیه طعنه زده است. فساد هاشمی رفسنجانی و خانواده اش برخلاف غارتگریهای بقیه باندهای رژیم، چنان در بوق و کرنا دمیده شده و در افکار عمومی بقول همین رژیم چنان نهادینه شده است که حذف او هیچ انگیزه ای را برای اعتراض آنهم از سوی توده های مردم بر نخواهد انگیخت.

۳- عدم حضور طولانی مدت موسوی در قدرت و کناره گیری آرام او از قدرت سیاسی بعد از فوت خمینی، حاشیه ای از احترام و وجاهت را برای او در طیف حامیان و نیروهای خلص رژیم که هنوز بقول خود به ارزشهای جبهه و جنگ و … معتقد بودند را بوجود آورده بود که می توانست دستمایه این طیف برای اعتراض نسبت به حذف او با ادعای تقلب در انتخابات باشد. رفسنجانی نه تنها از چنان وجاهتی محروم بود بلکه خود یکی از عاملان حذف تتمه نیروهای خلص همین رژیم محسوب می شد.

۴- تجربه قیام ۸۸ گویای این واقعیت بود که رهبران جنبش سبز تمامی همت و تلاش خود را نه برای ادامه و شعله ور ساختن آتش قیام و دمیدن در آن بلکه با انتشار بیانیه ای سلسله وار در جهت خاموشی آن جنبش و خانه نشین کردن مردم بکار گرفتند. مسلم است که در شرایط کنونی با توجه به تجربه قیام ۸۸، انتظار «اعتراض مردمی» توقعی عبث و بدون پشتوانه تحلیل درست و منطقی از شرایط مشخص است.

۵- با حذف کامل رفسنجانی از حکومت، او به نمادی از اعتراض به شرایط کنونی و مرجع و ملجائی برای طیف رانده شده از حکومت تبدیل خواهد شد که این موضوع حتی در نامه حسن خمینی به او اشاره رفته است. گرد آمدن تمامی رانده شدگان از طیف ولی فقیه حول هاشمی و با محوریت او بعد از این فشرده تر شده و طیف وسیعتری را حتی خارج از جریان موسوم به اصلاح طلب در بر خواهد گرفت. بالاخص اینکه این محوریت بنوعی با حمایت حوزه های علمیه و مراجع تقلید با حادتر شدن شرایط و عمیق تر شدن چالشهای پیش روی رژیم همراه خواهد بود و سرعت تضادهای درونی رژیم را بالاخص در هرم بالای حاکمیت شتاب خواهد بخشید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s