سنا برق زاهدی : درود بر رزمنده آزادی

 

عارف حمود معاون فرمانده ارتش آزاد سوریه: «یا انقلاب سرنگون میشود و یا رژیم اسد سرنگون میشود و جنایتکاران محاکمه میشوند. بی تردید پیروزی از آن انقلاب ومردم است »

آنچه در این روزها وهفته ها وماهها در سوریه  گذشته و میگذرد در واقع یک آزمایشگاه بزرگ سیاست منطقه ای وجهانی است که همه چیز را با هم نشان میدهد. از یک سو عمق وابعاد یک رژیم جنایتکار وضد بشر وهمپیمانان وهمراهان آن، بی مایگی وعقیم بودن سیاست جهانی در قبال گسترده ترین ابعاد جنایت علیه بشریت وجنایت جنگی در چند سال اخیر، واز سوی دیگر اوج رزمندگی یک خلق که اراده آزادی کرده است.
جبهه متحد جنایت وکشتار ودجالیت کاملا هماهنگ وبی شکاف عمل میکند و فرزندان خلقی را که برای دمکراسی وتعیین حق سرنوشت خویش قیام کرده است روزانه صدها وصدها قتل عام میکنند. رژیم خامنه ای با تمام قوا با نیرو، سلاح، پشتیانی لجستیکی، پول، تجارب غنی شده در زمینه سرکوب و… با همه توان در برابر مردم سوریه ایستاده است ورسما هم اعلام میکند که خط مقدم جبهه جنگش سوریه است وامنیت سوریه با امنیت رژیمش گره خورده است و…. کما اینکه همه اتباع خود، از عراق مالکی وحزب الله لبنان را هم در این جنگ شقاوت علیه مردم سوریه درگیر کرده است. از سوی دیگر پشتوانه جهانی این جنایتکاران یعنی روسیه وچین هم دو بار قطعنامه سازمان ملل را برای راهیابی به پایان این کشتار وتو کرده اند وجلو هر تحرک دیگر در این زمینه را هم گرفته اند. 
غرب اما متأسفانه تا کنون هیچ اقدام جدی در قبال این همه جنایت انجام  نداده وخلق محروم ومظلوم سوریه را در دستان رژیم سفاک بشار اسد وحامی منطقه ایش رژیم فاشیستی ولایت فقیه بی دفاع رها کرده است. اگر هم گاهی در نقطه ای از جهان ندایی به دفاع از این خلق بلند شود وامیدی ایجاد کند بسرعت در نه توی منافع ومصالح مختلف انتخاباتی آمریکا یا رقابتهای بین المللی با روسیه وچین یا…خاموش میشود. 
این واقعیت تلخ هم اکنون بر معادله منطقه ای وبین المللی در رابطه با قیام سوریه حاکم است. 
این تعادل مغلوب علیه مردم سوریه هرچند به نوعی جدید مینماید و ابعادی از آن را طی سالهای اخیر شاهد نبوده ایم، اما آنچه که در این معادله بزرگ بسیار جدید است ابعاد فداکاری ورزمندگی ومایه گذاری خلق قهرمان سوریه است. 
بی تردید برگهای تاریخ که هم اکنون در شهرها وروستاهای سوریه و در رزم بی امان تمام مردم این کشور وبخصوص در جنگاری ارتش آزادی سوریه نوشته میشود، برای همیشه در خاطره تاریخ خواهد ماند. خلقهای تحت ستم خواهند آموخت که راه نجات از ستم ودیکتاتوری رزم بی امان وفداکاری تا پایان است. 
این واقعیت هر چند سخت وتلخ است که خلقی با تمام وجود قیام میکند وفریاد آزادی سرمیدهد اما کسی به دادش نمیرسد، اما در عین حال همین واقعیت بسیار شکوهمند وافتخار کردنی است که مردم این کشور با آمادگی تمام دارند با تمام قوا بهای آزادی ورهایی خودشان از یک نظام فاشیستی وسرکوبگر را میپردازند. 
مدتی است طرحهای مختلف در عرصه بین المللی برای پیدا کردن راهی در جهت خروج از بحران سوریه مطرح میشود که معروفترین آن طرحی بود که دبیرکل سابق سازمان ملل کوفی عنان مطرح کرد ودیری نگذشت که خود وی شکست آن را اعلام کرد وکناره گیری نمود. 
دراین گیرو دار رژیم آخوندی نیز که خودش عامل اصلی کشتارهای مردم سوریه است و نظام بشار اسد را هم خودش اداره میکند، اخیرا برخی افکار مضحک را تحت عنوان طرح برای پایان دادن به بحران سوریه مطرح کرده است. رژیم آخوندی میخواهد از فرصت برگزاری کنفرانس سران غیر متعهد در تهران استفاده کند وباصطلاح طرح خود را بازاری کند. حاصل این طرح مسخره این است که پنج کشور شامل خودرژیم، دوکشور قبل وبعد در ریاست عدم تعهد، یعنی مصر وونزوئلا ودو کشور همسایه سوریه، یعنی عراق ولبنان دور هم بنشینند وطرح سیاسی سوریه را دربیاورند، وترکیه وعربستان هم بعنوان ناظر بر اجرای این طرح باشند! یک نگاه به این پنج کشور هیچ ابهامی باقی نمیگذارد که حضور سه کشور دیگر، یعنی به جز مصر، هیچ مفهومی جز  پیشبرد خواست رژیم آخوندی، حفظ بشار اسد در قدرت وادامه سرکوب سیاه ندارد. 
شکی نیست که این باصطلاح طرح را کسی جدی نمیگیرد. اما از آنجا که صحبت شده بود که رژیم تصمیم دارد طرح خود را در کنفرانس سران عدم تعهد در طهران مطرح کند، اعضای اپوزیسیون سوریه علیه آن موضعگیری کردند. اعضای شورای ملی سوریه موضعشان این بود که برای هر طرحی دو پایه اساسی وجود دارد: اول اینکه هیچ گفتگو یامذاکره ای نمیتواند وجود داشته باشد که بشار اسد هم در آن در نظر گرفته شود. دوم اینکه مذاکره روی تنها یک ماده است که عبارتست از انتقال قدرت به یک دولت انتقالی. با تأکید بر اینکه در دولت انتقالی نمیباید هیچ عضوی باشد که دستش به خودن مردم سوریه آلوده باشد، بویژه از خانواده اسد ونزدیکان او وگارد جمهوری و…
اما آنچه مرا به نوشتن این یادداشت واداشت موضعگیری سرهنگ عارف حمود جانشین فرمانده ارتش آزاد سوریه که در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط در۲۸ اوت (۶ شهریور ۱۳۹۱) بود که در این رابطه چنین گفته است: « ارتش آزاد هرگونه ابتکار عربی، اسلامی، منطقه ای  ویا بین المللی را که به حساب خون مردم سوریه باشد رد میکند… هر راه حلی در سوریه باید با کنار رفتن بشار اسد از قدرت و محاکمه او و کلیه کسانی که دستشان بخون آغشته شده شروع شود. بعد از این, همه چیز قابل بررسی است. اما اینکه ابتکاراتی مطرح شود که به مشارکت قدرت حاکم و اپوزیسیون در یک دولت بینجامد, این قابل قبول نیست. این نه برای انقلاب و نه برای ارتش آزاد که در صحنه نبرد قربانی و شهید می دهد قابل قبول نمی باشد…ما برای حاکمیت و یا تقسیم مناصب مبارزه نمی کنیم, بلکه مبارزه ما برای پاک کردن سوریه از این باندهای جنایتکار  است که با خونسردی مردم را می کشند. بعد از اینهمه قتل عامهای روزانه, خلق سوریه تصمیم خود را گرفته که تا به آخر پیش برود. پس یا انقلاب سرنگون میشود و یا اینکه رژیم سرنگون میشود و جنایتکاران محاکمه میشوند. بی تردید پیروزی از آن انقلاب ومردم است… هدف ما بعنوان ارتش این است که اسد نتواند با امنیت از کشور خارج شود، بلکه کوشش میکنیم که او را همراه با باندش به محاکمه بکشیم، از فرماندهان دستگاههای امنیتی وفرماندهان نظامی وافسران وتا آخرین سربازی که انگشتش ماشه را برای کشتن بیگناهان چکانده است… بعد از رفتن اسد است که مردم سوریه نمایندگان خود را انتخاب میکنند، اما قبل از آن اینگونه ابتکارات وراه حلها نقشی ندارد.»

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s